На 25 юни 2021 г. Хъб за Процеси и Апарати участва на “XVIII НАУЧНА ПОСТЕРНА СЕСИЯ ЗА МЛАДИ УЧЕНИ, ДОКТОРАНТИ И СТУДЕНТИ” организирана от ХТМУ, гр. София с презентация и демонстрация на нова и иновативна апаратура. Демонстриран беше Liquisonic анализатор на SensoTech GmbH. Най-голям интерес предизвика анализа на бира за съдържание на алкохол и екстракт.
Промишлените сензорни системи LiquiSonic® прецизно измерват процентната концентрация на вещества в различни видове течности, разтвори, суспензии и емулсии. Ето защо, се използват и за определяне качеството на суровини, междинен или готов продукт. Сензорите използват ултразвук.
Основно, предимствата на метода за измерване са:
– Абсолютната звукова скорост е добре дефинирана физична величина за охарактеризиране на различни течности и разтвори
– Независимост от плътност, наличие на твърди частици, проводимост, цвят или оптична прозрачност на технологичната течност
– Монтаж директно в тръби, резервоари или съдове
– Здрава, изцяло метална конструкция на сензора без движещи се части, без реагенти
– Устойчиви на корозия чрез използване на специални материали не се нуждае от поддръжка
– Използване при температура до 200 °C и налягане до 250 bar с възможност до 500 bar, ATEX Zone 0
– Точни измервания без “дрифт”
– Вграден температурен сензор
– Контролер с “Data logger”
– Възможност и за лабораторно определяне
В резултат, се използват за стандартни приложения, като например, измерване на концентрация на: Сухо вещество, Етанол, Метанол, Биоетанол, Сярна Киселина, Фосфорна Киселина, Азотна Киселина, Натриева Основа, Калиева Основа, Амоняк, Амониев Нитрат, Урея, Пропан, Бутан, LPG, други Нефтопродукти, Полимери, Органични и Неорганични вещества и много други.
Освен, измерването на концентрация, типичните приложения включват разделяне на продукт от носеща фаза и междинна фаза, като течности, утайки, вискозни течности или наблюдение на сложни реакции, като полимеризация и кристализация.
Също така, могат да се прилагат в различни сфери: Химия, Нефтохимия, Минна индустрия, Обработка на метали, Фармация, Биотехнологии, Целулоза и хартия, Производство на Торове, Хранително Вкусова Промишленост и др.
Презентацията е от интереса и на проектантите от секция Технологии и ЕАСТ – Автоматизация на технологичните процеси /КИПиА/.